Znowu brutalne bezprawne wywłaszczenie ziemi.

Ben Viet (24.04.2012) Wiadomości z Wietnamu - Rano 24.04.2012 ponad 3000 milicjantów i żołnierzy przy użyciu pałek, granatów dymnych zaatakowało ludzi broniących ziemie w Xuan Quang, Van Giang, Hung Yen.

Ludność miejscowa uzbrojona w kije, kamienie i koktajle Mołotowa po ostrych kontratakach została jednak wyparta z terenu wywłaszczenia. Niektórzy zostali aresztowani. Nie ma informacji o rannych. Za milicjantami i żołnierzami wynajęci operatorzy na buldożerach i innych maszynach przystępują do totalnego zniszczenia pól uprawnych.

Władza gminna w Van Giang chce wywłaszczyć w sumie 500 ha ziemi w trzech miejscowościach tj z Xuan Quang, z Phung Cong i Cuu Cao i przekazać te ziemie prywatnej firmie Viet Hung (Vihajico) pod budowę osiedla ekologicznego „Ecopark”. Dziś nastąpiło wywłaszczenie 70ha ziemi uprawnej w miejscowości Xuan Quang, w następnych dniach planuje się dalsze wywłaszczenia.

Wywłaszczenie stanowi gorący temat nie tylko w Van Giang ale w całym Wietnamie. Ludzie od dawna domagają się negocjacji z inwestorami i wyplaty odszkodowań za utraconą ziemię.

W ostatnich latach zdarzaly się juz przypadki utraty życia przez chłopów, broniących swojej ziemi.

Hung Yen to województwo położone na południowo-wschód od Ha Noi, ponad milion jego mieszkanców żyje przede wszystkim z rybołówstwa (78,9%), uprawy ziemi oraz eksploatacji lasu.

Ben Viet wg źródeł wietnamskich

flickr:6964712110
flickr:7110802379

O materiały video prosimy oglądać :
Video z Wietnamu / Video từ Việt Nam

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License