Zjazd komunistów wietnamskich z aresztowaniami i cenzurą

AsiaNews (07.02.2011) Wiadomości z Wietnamu - W atmosferze prewencyjnych aresztowań i cenzury przebiega zjazd Wietnamskiej Partii Komunistycznej. Setki policyjnych agentów rozmieszczono na ulicach Hanoi w obawie przed protestami.

5423631632

_

Rządząca w Wietnamie komunistyczna parta rozpoczęła swój XI Zjazd dzisiaj (12-17 stycznia), aby przyjąć pięcioletnie plany dla kraju, a szczególnie aby wyłonić nowe kierownictwo partii i rządu, któremu powierzy się zadanie sprostania wyzwaniom na rzecz rozwoju. Rygorystyczne środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone z tej okazji, gdyż władze obawiają się protestów. Setki policjantów ze specjalnych oddziałów wyszkolonych w tłumieniu protestów zostały rozmieszczone wokół miejsca zjazdu i na ulicach stolicy.

Przemawiając do 1400 delegatów, ustępujący Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Wietnamu – Nong Duc Manh – chwalił miniony pięcioletni rozwój gospodarczy kraju, ale ostrzegał, że wysoka stopa wzrostu, która osiągnęła 7,2 proc., jest niestabilny. „Jakość, skuteczność i konkurencyjność pozostają niskie” – powiedział. „Nadal nie powstrzymano biurokracji, korupcji, rozrzutności, wad społecznych, upadku moralności i społecznych sposobów życia.”

Lepsze warunki życia i nowe szanse, które stały się możliwe dzięki gospodarczemu rozwojowi kraju i polityce „otwartych drzwi” w minionych pięciu latach nie wpłynęły na zmianę autorytarnej struktury socjalistycznego państwa, które postrzega wolność myśli, wolność religii i demokrację jako społeczne zło.

Mówiąc o krajach Zachodu, Nong ostrzegł, że „Wrogie siły nadal spiskują (…) używając demokracji i praw człowieka jako pretekstu do wysiłków zmierzających do zmiany politycznej władzy w naszym kraju”.

Róże organizacje broniące praw człowieka informują o aresztowaniach dysydentów jak i o zablokowaniu Facebooka, portali internetowych i blogów.

W Hue (środkowy Wietnam) policja zatrzymała urzędnika Ambasady USA, który chciał spotkać się z ks. Tadeuszem Nguyen Van Ly, katolickim duchownym, który stał się symbolem walki o demokrację. Akcja policji doprowadziła do bardzo ostrego protestu Stanów Zjednoczonych wobec do władz wietnamskich.

Niemniej jednak oczekuje się, że nowe kierownictwo Wietnamu będzie starało się być bliżej Zachodu i Stanów Zjednoczonych niż Chin, które są historycznym, politycznym i gospodarczym sprzymierzeńcem.

Oczekuje się, że Truong Tan Sang zmieni Nguyen Minh Triet, jako nowy prezydent kraju. Dotychczasowy szef partii w Ho Chi Minh City – Sang – jest uważany za człowieka mającego międzynarodowe kontakty, szczególnie z Japonią.

Nguyen Pho Trong jest kandydatem, który przejmie kierownictwo partii od Nong Duc Manh. Jest on postrzegany jako przyjazny Chinom, ale w obecnej sytuacji stara się zajmować bardziej umiarkowane stanowiska.

Obecny premier Nguyen Tan Dung będzie nadal piastował swoje stanowisko.

tł. Etek

źródło: AsiaNews, 12.01.2001
http://www.asianews.it/news-en/Amid-arrests-and-censorship,-Vietnam-Communist-Party-congress-gets-underway-20486.html

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License