Zmarł poeta, długoletni więzień polityczny Nguyen Chi Thien
flickr:8048644375

Ben Viet (o3.10.2012) Wietnamczycy za granica - 2 października 2012 roku w wieku 73 lat zmarł wietnamski pisarz i poeta Nguyen Chi Thien. Był on jednym z najbardziej znanych działaczy antykomunistycznej opozycji, w więzieniach Socjalistycznej Republiki Wietnamu spędził łącznie 27 lat. Przez ostatnie lata mieszkał na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Nguyen Chi Thien pochodził z Hai Phong-u w północnym Wietnamie. Po raz pierwszy został aresztowany i skazany za niewłaściwą wypowiedź podczas wykładu, który prowadził dla studentów ówczesnej Demokratycznej Republiki Wietnamu (Wietnam północny). Rzecz działa się w roku 1960, pisarz wyjaśnił studentom, iż nieprawdziwa jest zawarta w podręczniku informacja o tym, że II Wojnę Światową zakończyło zwycięstwo Armii Czerwonej nad wojskami Japonii w Mandżurii, ponieważ Japonia skapitulowała wobec USA po zbombardowaniu Hiroshimę i Nagasaki. Za to skazano go na trzy i pół roku obozu pracy. W obozie tworzył wiersze, zapamiętując je z braku papieru. Za ich rozpowszechnianie po zwolnieniu z obozu milicja aresztowała go ponownie w 1966 roku. Tym razem bez procesu i wyroku przetrzymywany był w więzieniu ponad 11 lat. Zwolniono go w 1977 roku, dwa lata po podbiciu Republiki Wietnamu. W 1979 roku Nguyen Chi Thien przyniósł do ambasady brytyjskiej 400 swoich rękopisów i poprosił o azyl. Ambasador brytyjski odmówił mu azylu, zgodził się jedynie na przekazanie wierszy za granicę. Po opuszczeniu ambasady poeta został ponownie aresztowany i uwięziony na następne 12 lat. Na emigracji opublikowano jego teksty w tomie „Kwiaty z piekła” w oryginale wietnamkim, następnie przetłumaczono je na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, chiński i koreański. W 1985 roku Nguyen Chi Thien został laureatem międzynarodowej poezji w Rotterdamie.

W 1991 roku Nguyen został zwolniony z więzienia pod międzynarodowym naciskiem. W 1995 roku otrzymał nagrodę Human Rights Watch, tego samego roku wyjechał do USA.

W 2006 roku Nguyen Chi Thien odwiedził Polskę, gdzie wziął udział w kongresie wietnamskiej opozycji demokratycznej pod nazwą „Chlep i Wolność”, która mu gościny udzielił Sejm RP. Był jednym z założycieli powołanego podczas tego kongresu wietnamskiego Komitetu Obrony Robotników. Jako uczestnik kongresu wypowiadał się dla „Panoramy” programu II TVP.

Nguyen Chi Thien zmarł po kilkudniowym pobycie w kalifornijskim szpitalu wskutek choroby nowotworowej, która nie została zdiagnozowana wcześniej. Był z nim brat, podczas wojny wietnamskiej pilot armii Republiki Wietnamu (Wietnamm południowy), później więziony przez 13 lat w komunistycznym obozie reedukacji. Na łożu śmierci, Nguyen Chi Thien przyjął chrzest w obrządku rzymsko-katolickim.

Ben Viet

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License